ccc
Odpowiedź udzielona 2009-11-02

Wyślij Drukuj A A A

Ula Woronowicz
Ula Woronowicz

Dokument aktualny
ważny od: 2013-01-19

Czy zamówienie publiczne na artykuły spożywcze możesz podzielić na części?

Pytanie:

Prowadzimy w szkole stołówkę. Czy udzielając zamówienia publicznego na artykuły spożywcze, możemy dzielić zakupy na:

  • artykuły żywnościowe,
  • przetwory mleczne i nabiał,
  • warzywa i owoce,
  • mięso i wędliny?
Czy w takiej sytuacji wartość poszczególnych zamówień powinniśmy potraktować jako sumę wszystkich udzielonych zamówień, czy też nie?
Odpowiedź:

Najprostszym sposobem ustalenia, czy mamy do czynienia z jednym zamówieniem, czy z kilkoma odrębnymi, jest odpowiedź na pytanie, czy dane produkty dostępne są u jednego dostawcy. Jeżeli jeden wykonawca, przy uwzględnieniu naturalnych podziałów na rynku, może zrealizować dostawę nabiału, owoców, warzyw, mięsa itd., to jest to jedno zamówienie, którego wartość należy szacować łącznie.

Zawsze przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego masz obowiązek z należytą starannością ustalić przedmiot zamówienia oraz oszacować jego wartość.

Za jedno zamówienie należy uznać dostawy/usługi o podobnym przeznaczeniu, charakterze, zaspokajające podobne lub te same Twoje potrzeby, które jednocześnie mogą zostać zrealizowane przez jednego wykonawcę.

Natomiast, co do zasady, za zamówienia odrębne należy uznać dostawy o różnym przeznaczeniu, które nie mogą zostać zrealizowane przez jednego wykonawcę. W konsekwencji ich wartość będziesz szacować odrębnie. Jeżeli wartość odrębnego zamówienia, ustalona z należytą starannością nie przekroczy 14.000 euro, to nie będziesz musiał w takim wypadku stosować przepisów ustawy Pzp (zgodnie z art. 4 pkt 8 ustawy Prawo zamówień publicznych).

Podejmując decyzję dotyczącą odrębnego szacowania zamówień, zawsze pamiętaj o zakazie wynikającym z art. 32 ust. 2 ustawy Pzp. Wynika z niego, iż nie możesz w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości (patrz wyrok z 9 maja 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 397/08).

Porady powiązane słowami kluczowymi

  • Portal Kadrowo-PłacowyPortal Kadrowo-Płacowy
  • Portal Finansowo - KsięgowyPortal Finansowo - Księgowy
  • Certyfikat Firmy Wiarygodnej FinansowoCertyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo
  • Portal dla firmy transportowejPortal dla firmy transportowej
  • Zarządzanie kancelarią prawnąZarządzanie kancelarią prawną
  • Zostań PartneremZostań Partnerem
  • Portal dla specjalistów ds. BHPPortal dla specjalistów ds. BHP
  • Portal Twojej Spółki z o.o.Portal Twojej Spółki z o.o.
  • Portal dla placówek oświatowychPortal dla placówek oświatowych
  • Partner technologicznyPartner technologiczny
  • Experto24.plExperto24.pl
  • Serwis Rachunkowści BudżetowejSerwis Rachunkowści Budżetowej

Aby zadać pytanie musisz być zalogowany

Nie masz konta…